Sağlıklı Bilgiler
Blog
Fatma Sağlam | İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

Boğazımda Bir Tıkanıklık Var!

Kulak burun boğaza gitmiştir. Normal denmiştir. Boğazda sorun yoktur ama inatçı bir tıkanıklık hissi vardır. Boğazında bir düğüm gibi.. Bişey oturuyordur. 

Sonra ''bir de endokrin görsün'' denilir. Hasta genellikle 35-50 yaş arası kadın hastadır. Hemen ultrasonografiyi elimize alıp boyuna , tiroide bakarız, yer kaplayan lezyon, tiroid nodülü vs yoktur ama hastada bu şikayetler bi türlü geçmez. İşte bu durumda en sık altta yatan nedenler:

 Alerjiler

 Boğazda kuruluk

 Kullanılan irritanlar, kimyasallar

 Gastro özefagila reflü hastalığı

 Nadiren de boğaz kaslarının nörolojik hastalıkları etken olabilir.

Bunlar da yoksa işte en sık neden psişik nedenlerdir. Daha çok kaygı bozuklukları, anksiyete bozukluklarında da yutma güçlüğü ortaya çıkabilir.

Altta yatan bir organik problem bulamadığımda hastaya mutlaka ‘Son zamanlarda hayatınızda yolunda gitmeyen şeyler var mı?, stresiniz var mı?, sizi üzen şeyler oldu mu?’ dediğimde mutlaka altta hastamızı üzen bir problem oluyor, o da boğazında düğümleniyor işte...

İnsan gerçekten karmaşık bir varlık…Akıl-ruh-beden hep beraber sağlıklı olduğunda ancak iyilik haline ulaşabiliyor. Bu 3’ünden birindeki bir problemde bir şekilde diğeri de etkileniyor. İç hastalıkları uzmanı olarak sadece iç organların çalışmasına bakmak yetmeyebiliyor….

Fatma Sağlam | İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı
Hakkımda