Sağlıklı Bilgiler
Blog
Fatma Sağlam | İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

Bir Hipotiroidi Hikayesi

İçeri yavaş yavaş yürüyerek girdi , yüzü soluktu, yavaşça oturdu. Konuşacak dermanı yoktu! Soru sormaya nerdeyse çekindim onu yoracağım diye ama hikayesini de dinlemeliydim.

İlacı bırakmış, Bir kaç yıl önce tiroid ilacı önerilmiş. "Kimyasalı vücuduma almak istemedim" dedi. "Doğal yollarla düzeltebilirim(!)“diye düşünmüş, ona inanmıştı.

Muayenesini yaptım, tansiyonu düşüktü, nabız derinden geliyordu. göz kapaklarında, ellerinde ödem vardı. Hazımsızlık, kabızlık var dedi. 

Bağırsaklarda muhtemelen ödemi vardı ki demiri emilimi olamamıştı; demir eksikliği vardır. D vitamini eksikti. 

Nerdeyse miksödem dediğimiz ağır hipotiroidi komasına girecekmiş. Tsh değeri çok yüksek. tiroid oto antikorları pozitif. Haşimato hastalığı var. Serbest hormonları yerlerde neredeyse.. Aşikar Hipotiroidi tablosu! Metabolizma şefi tiroid vücutta görevini durdurmuş neredeyse!

Geç de olsa iyi ki gelmiş dedim içimden. Hemen tedavisini başladım. Anlattım. Her kimyasal olan şey zararlı değil; tam tersine hayata bağlar. Sentetik de olsa iyi ki tiroid hormonu üretmişler bilim adamları! iyi ki bulmuşlar! Bilim, insanın iyiliği için var!

İlaçla kendini iyi hissedince, zaten kendisi ilaca müteşekkir olacak, bırakmayacak bir daha.. Buna eminim.

Fatma Sağlam | İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı
Hakkımda